Bruksizm – starcie zębów, bóle głowy tak zjada nas stres

Bruksizm- tak zjada nas stres

Życie w XXI w. jest niezwykle stresujące, wiąże się to również z konsekwencjami. 
Cierpisz na uporczywe bóle głowy, uczucie szumu w uszach lub nadwrażliwość zębów? To pierwsze objawy bruksizmu. Następnie dochodzi do ścierania powierzchni zębów, ich rozchwiania, a także pęknięć szkliwa.
Podczas ataku bruksizmu zaciskamy szczęki nawet 10 razy silniej niż podczas gryzienia twardych pokarmów, dlatego zdarza się, że zęby po prostu się kruszą.
Pacjenci często zauważają, że ich twarz staje się bardziej kwadratowa niż przed zaistnieniem choroby. Dzieje się tak, gdy osoba zaciska zęby jednocześnie napina mięśnie żwacze, które są głównymi mięśniami odpowiedzialnymi za żucie.
W dalszym rozwoju choroby mogą się pojawić zmiany zapalne w stawach skroniowo-żuchwowych, co prowadzi do ich zwyrodnienia. Skutkuje to ograniczeniem ich ruchomości, co może się wiązać z utrudnionym przyjmowaniu pokarmów.
Bruksizm wpływa negatywnie na cały organizm, a nieleczony, prowadzi do groźnych powikłań. Napięcie mięśniowe z czasem przenosi się z obrębu twarzy na kręgosłup, a następnie dolegliwości obejmują kolejne obszary. Dlatego tak ważne jest szybkie wykrycie i leczenie.

JAK LECZYMY BRUKSIZM?
W leczeniu bruksizmu stosujemy szyny relaksacyjne, które chronią nasze zęby zębów przed ścieraniem się oraz uniemożliwiają zaciskanie zębów.
Leczeniem uzupełniającym są wypełnienia ubytków i masaże mięśni żucia.

Leave a reply