Dziecko w gabinecie – to nie problem!

Zadbajmy o zęby naszych dzieci!

Aby uniknąć traumy związanej z wizytami w gabinecie, najlepiej zadbać aby wizyta odbyła się do 3 roku życia. Im wcześniej tym lepiej. Dlaczego? Dziecko, które ma zdrowe zęby będzie miało wykonane tylko badanie, ewentualnie lakierowanie lub lakowanie zębów. Im dłużej zwlekamy mogą pojawić się ubytki, które należy wyleczyć co może być nieco stresujące dla dziecka na pierwszej wizycie. Najgorszy scenariusz to kiedy dziecko przychodzi do nas pierwszy raz z bólem zęba, a my staramy się mu pomóc. Kolejne wizyty mogą kojarzyć się nie przyjemnie.

Lakowanie to sposób na oswojenie dziecka z dentystą.

Zęby boczne (od czwórek do siódemek) w związku z swoją budową anatomiczną mają tendencję do szybkiego rozwoju ubytków próchnicowych. Wynika to z obecności zagłębień nazywanych bruzdami, w których gromadzą się resztki jedzenia trudne do wyczyszczenia. Przed lakowaniem konieczne jest wykonanie przeglądu przez dentystę, tylko zęby wolne od próchnicy mogą być zabezpieczone.

Lakowanie to prosty, szybki i całkowicie bezbolesny zabieg. Składa się z kilku etapów: Oczyszczamy ząb pastą i szczoteczką. Wytrawiamy szkliwo specjalnym żelem. Płuczemy żel i suszymy ząb. W bruzdy zęba nakładamy lak, i utwardzamy lampą. Dostosowujemy w zgryzie.

Gotowe!
Lak wypełnia bruzdy, zabezpieczając ząb przed rozwojem próchnicy.

 

Leave a reply