Higienizacja – zęby wolne od kamienia i osadu

Zdrowe i piękne zęby są wizytówką każdego człowieka. Właściwa profilaktyka jamy ustnej stanowi fundament mocnych i zdrowych zębów. Jedną z form zapobieganiu chorobom jamy ustnej jest higienizacja, czyli wykonanie skalingu, piaskowania, polishingu oraz fluoryzacji. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polegają powyższe zabiegi oraz radzimy, jak często należy wykonywać je w gabinecie stomatologicznym.
Jakie konsekwencje może powodować nieusuwany regularnie kamień nazębny?

  • Nieprzyjemny zapach z ust
  • Ubytki próchnicowe
  • Krwawienia dziąseł podczas szczotkowania zębów
  • Bolesność i zaczerwienienie dziąseł
  • Rozchwianie zębów (paradontoza)

Skaling – usuwanie złogów oraz kamienia nazębnego
Pierwszym zabiegiem, który wykonywany jest podczas higienizacji jest skaling. Jego głównym zadaniem jest skuteczne usunięcie złogów oraz kamienia nazębnego.
Najczęściej wykonywany jest skaling ultradźwiękowy. Jego działanie opiera się na wibrowaniu końcówki skalera z dużą częstotliwością, a wygenerowane w ten sposób wibracje są przenoszone na zęby i rozbijają kamień. Kamień wypłukuje się przy użyciu wody.
Skaling jest uznawany za zabieg niemalże bezbolesny, jednak osoby z niższą tolerancją bólową mogą czuć podczas jego wykonywania lekki dyskomfort i pozabiegowe krwawienie dziąseł, które na szczęście szybko mija. Na życzenie pacjenta wykonujemy znieczulenie do zabiegu.

Piaskowanie – usuwanie osadów oraz przebarwień
Drugim etapem jest piaskowanie, które polega na usunięciu osadów, przebarwień i ewentualnych pozostałych drobin kamienia nazębnego.
Zabieg ten wykonywany jest przy użyciu piaskarki. Osoba wykonująca ten zabieg za pomocą końcówki urządzenia wypuszcza pod ciśnieniem wodę pomieszaną wraz z specjalnym piaskiem stomatologicznym wprost na zęby pacjenta. Dzięki temu osad i przebarwienia zębów znikają szybko. Piaskowanie zębów jest zabiegiem bezbolesnym, dodatkowo piasek dostępny jest w różnych wariantach smakowych.

Polishing – polerowanie zębów
Trzecim krokiem pełnej higienizacji zębów jest polishing. Polega on na oczyszczeniu zębów specjalną szczoteczką wraz z odpowiednio dobraną pastą. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko ponownego osadzania kamienia. Efektem polerowania są niezwykle gładkie zęby.

Fluoryzacja
Na zakończenie higienizacji wykonujemy fluoryzację. Ma na celu zapobieganie pojawieniu się próchnicy na zębach. Polega na pokryciu zębów pianką o wysokiej zawartości fluoru.

Leave a reply