Rentgen zębów – zdjęcia punktowe i pantomograficzne

Nowoczesna pracownia radiologii cyfrowej

Radiologia cyfrowa ma ogromną przewagę – pozwala na uzyskanie dużo lepszej jakości zdjęcia i jego komputerową obróbkę niemal natychmiast. Dzięki temu leczenie jest bardziej szczegółowe, ponieważ lekarz w trakcie zabiegu może wykonywać kilka zdjęć w krótkim czasie przy minimalnej dawce promieniowania. Nowoczesne aparaty rentgenowskie zapewniają całkowite bezpieczeństwo i umożliwiają postawienie prawidłowej diagnozy. Dla każdego pacjenta dawka promieniowania jest ustalana indywidualnie, co pozwala na jej zminimalizowanie.

Zdjęcie pantomograficzne powinno być wykonane jako uzupełnienie badania stomatologicznego u każdego pacjenta. Na tym zdjęciu widzimy całą dolną połowę czaszki, wszystkie zęby, zatoki szczękowe i stawy skroniowo-żuchwowe. Zaleca się aby badanie takie wykonać minimum raz na 2 lata. Dlaczego to takie ważne?
Często pacjenci mają zęby po leczeniu kanałowym, które należy regularnie kontrolować radiologicznie. Przewlekłe zmiany zapalne nie dają dolegliwości bólowych do czasu zaostrzenia, mogą prowadzić do ropni i torbieli co może skutkować koniecznością usunięcia zęba.
Kolejnym problemem z jakim zgłaszają się pacjenci są zęby ósme tzw. mądrości. Zdarza się, że ktoś nie wie o istnieniu zęba, który jest zatrzymany czyli schowany pod dziąsłem a nawet w kości do czasu wystąpienia dolegliwości.
Brak zawiązków czy utrudnione wyrzynanie dotyczyć może wszystkich zębów nie tylko ósemek . Nie bez znaczenia jest też profilaktyka onkologiczna, na zdjęciu widać wszystkie niepokojące obszary.

To wszystko wyjaśni jedno zdjęcie.

Leave a reply