Próchnica – przyczyny, zapobieganie i leczenie

Próchnica zębów jest najczęstszą przyczyną wizyty w gabinecie stomatologicznym. Leży u podstaw większości dolegliwości z jakimi zgłaszają się pacjenci. Jest to bakteryjna choroba zakaźna powodująca demineralizację a następnie zniszczenie twardych tkanek zęba. Ubytek w zębie powstaje stopniowo i rozwija się w czasie, możemy wyróżnić etapy jego powstawania:

Etap 0: Biała plama, świadcząca o demineralizacji szkliwa. Na tym etapie można zatrzymać jej rozwój poprzez szczotkowanie pastą z fluorem i nitkowanie, jest możliwość cofnięcia się zmiany.
Etap 1: Plama o ciemnym kolorze na powierzchni zęba może oznaczać próchnicę. Rozwój tej zmiany można zatrzymać podobnie jak w etapie 0, niestety ta zmiana już się nie cofnie.
Etap 2: Próchnica zmienia się w ubytek. Następuje zniszczenie zewnętrznej, najtwardszej tkanki zęba czyli szkliwa.
Etap 3: Ubytek dociera do głębszej warstwy zęba czyli zębiny. Jest to bardziej miękka, mniej zmineralizowana tkanka dlatego próchnica powiększa się coraz szybciej.
Etap 4: Jeśli ubytek nie jest oczyszczony i wypełniony następuje zarażenie miazgi zęba bakteriami. Miazga jest unaczyniona i unerwiona co może spowodować dolegliwości bólowe.

Rozwojowi próchnicy przede wszystkim sprzyja niestaranne mycie zębów, zła dieta i brak regularnych kontroli w gabinecie.
Radzimy przede wszystkim:

  1. Dwa razy dziennie starannie umyć zęby szczoteczką miękką lub średniej twardości i pastą z fluorem.
  2. Nitkować przestrzenie między zębami.
  3. Używać płynu do płukania jamy ustnej.
  4. Zmień swoje nawyki żywieniowe- ogranicz ilość cukru w swojej diecie.
  5. Wylecz wszystkie zęby u stomatologa, próchnica jest chorobą zakaźną, gdy wyleczysz 90% ubytków, pozostałe 10% nadal nadkaża wyleczone zęby.

Pamiętaj także o kontrolnych wizytach higienizacyjnych u dentysty – przynajmniej raz na 6 miesięcy lub częściej według zaleceń.

Leave a reply