Protetyka – uzupełnienie braków zębowych

Co gdy brakuje zębów?

Most protetyczny to inaczej praca osadzona na stałe umożliwiające uzupełnienie brakujących zębów. Typowy most protetyczny składa się z koron protetycznych osadzonych na zębach filarowych, połączonych z przęsłem lub przęsłami (są to sztuczne zęby zastępujące brakujące uzębienie).
Do wykonania mostu konieczne jest delikatne oszlifowanie zębów filarowych, na których zostanie on zacementowany. Most protetyczny może być wykonany ze stopów metali i pokryte ceramiką. Wykonuje się również mosty na podbudowie cyrkonowej, licowane ceramiką (uzupełnienia estetyczne).
Most na stałe mocowany na zębach zapewnia nie tylko dobry efekt estetyczny, lecz również pozwala na fizjologiczny rozkład sił żucia – daje to wolniejsze zanikanie kości niż u osób, które nie zdecydowały się na odbudowę protetyczną. Most protetyczny zmniejsza również takie odczucia, jak uwieranie, ruchomość jak w przypadku protezy czy problemy z prawidłową wymową.

Problemy z ruchomą protezą
Jeżeli luka w uzębieniu jest większa, konieczne staje się zastosowanie protezy ruchomej (wyjmowanej). Trudniej w sposób komfortowy dla pacjenta uzupełnić zęby w przypadku całkowitego ich braku.
Tradycyjna ruchoma proteza posiada liczne wady, które wpływają na komfort jej użytkowania. Po pierwsze, jest niestabilna i może ruszać się/wypaść w najmniej odpowiednim momencie. Po drugie, jest niekomfortowa, co przy niedostatecznej ilości śliny powoduje suchość w ustach, co z kolei obniża zdolność przylegania protezy. Po trzecie, jej noszenie zdecydowanie obniża doznania smakowe i utrudnia spożywanie twardych pokarmów, takich jak jabłka czy też orzechy.
Ruchoma proteza jest utrzymywana jedynie na dziąsłach i to na nie jest wywierany główny nacisk podczas spożywania pokarmów. W efekcie pacjent posiada jedynie 25 proc. wyjściowej siły żucia, którą posiadałby mając swoje własne zęby. Gryzienie zbyt twardych produktów może spowodować uszkodzenie protezy. Ponadto ponieważ protezy wyjmowane opierają na dziąsłach (lub na dziąsłach oraz pozostałych zębach), z czasem dochodzi do przeciążenia kości, to zaś z kolei powoduje jej zanik i rozchwianie pozostałego uzębienia. W konsekwencji proteza staje się luźna i zaczyna wypadać. W takim przypadku konieczna się staje rekonstrukcja protezy.

Umów się na bezpłatną konsultację! Nigdy nie jest późno na piękny uśmiech.

Leave a reply