Wpływ diety na zdrowie zębów

Słodycze, nie tylko one szkodzą naszym zębom.
Co należy ograniczyć w diecie, by nie szkodzić zębom? 🧐🕵️‍👩‍⚕️
🍋 Cytrusy 🍊– zawierają duże ilości kwasów, które odpowiadają za erozję szkliwa oraz jego demineralizację. Regularne spożywanie sprawia, że szkliwo jest bardziej podatne na występowanie przebarwień, prowadzi również do nadwrażliwości. Cytrusy zawierają dużo witamin, nie ma konieczności z ich rezygnacji w diecie. Najlepiej bezpośrednio po spożyciu cytrusów przepłukać usta wodą. Zęby myjemy po 30 minutach od spożycia owoców.
🍞Białe pieczywo 🥐🥯oraz słone przekąski🥨– większość składu stanowi skrobia, która pod wpływem śliny i zawartych w niej enzymów, rozkładana jest na cukry proste. Kontakt szkliwa zębów z dużą ilością węglowodanów grozi rozwojem zmian próchniczych, gdyż cukry są idealną pożywką dla rozwoju chorobotwórczych bakterii.
🥂🍹Alkohol🍸🍷– w dużym stopniu obniża produkcję śliny. Jej zmniejszona ilość w ustach zwiększa ryzyko powstania ubytków, infekcji i stanów zapalnych. Regularne spożywanie wysokoprocentowych trunków może przyczyniać się do wzrostu ryzyka zachorowania na raka jamy ustnej.
Leave a reply